Κυριακή 24 Απριλίου 2016

Στη Ναύπακτο ο τίτλος...πρωταθλητής στην ΕΠΣΝΑ ο Αστέρας

Ο Ναυπακτιακός Αστέρας είναι ο πρωταθλητής της ΕΠΣΝΑ για την αγωνιστική περίοδο 2015 - 16. Η ομάδα του Δημήτρη Θεοδοσίου αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 0 - 0 με το Νέο Θέρμιο Απόλλωνα στο Θέρμο και κατέκτησε το πρωτάθλημα.
Πλέον οι Ναυπάκτιοι στρέφουν την προσοχή τους στη μεγάλη προσπάθεια για...
την άνοδο στη Γ΄ Εθνική μέσω της διαδικασίας των μπαράζ. Στα θετικά η παρουσία πολύ κόσμου στο γήπεδο, που είχε πάνω από 1.500 φιλάθλους και δε δημιουργήθηκε το παραμικρό πρόβλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν πιο δραστήριοι, με το Ναυπακτιακό να κλείνει καλά τους χώρους και να μην απειλείται ιδιαίτερα. Η μεγαλύτερη στιγμή στο πρώτο 45λεπτο ήταν η απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Κράνη που έδιωξε εντυπωσιακά ο Ανδρεόπουλος.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ναυπακτιακός εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους και απείλησε, ενώ οι γηπεδούχοι αν και έδειξαν αρκετά αγχωμένοι είχαν φάσεις που δυσκόλεψαν την άμυνα των αντιπάλων τους. Στο ξεκίνημα ο Κράνης έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες και ο Ναυπακτιακός είχε την ευκαιρία με τον Ψυχογιό στο 62΄. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν στο τέλος δύο φορές για πέναλτι, μία για χέρι σε προσπάθεια του Κράνη και μία για ανατροπή του Καρβελά. Η μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους χάθηκε στο 89ο λεπτό. Ο Ανδρεόπουλος δε συγκράτησε τη μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Κράνης πλάσαρε με τον Κώστα Δημόπουλο να διώχνει με κεφαλιά πάνω στη γραμμή. Στο τελευταίο λεπτό ο Ναυπακτιακός θα μπορούσε να φύγει με τη νίκη, όμως ο Δημητρίου έδιωξε εντυπωσιακά το πλασέ του Κώστα Ψυχογιού.
Το τελικό σφύριγμα του Ντζανη έφερε τους πανηγυρισμούς των παικτών του Ναυπακτιακού με τον κόσμο τους, που τους ακολούθησε στο Θέρμο.
Μετά τη λήξη την κόκκινη του διαιτητή αντίκρυσαν οι Κώστας Κοκώνης και Κώστας Δημόπουλος για διαπληκτισμό.

Το φιλμ του αγώνα.

13΄ Φάουλ του Μιχαλόπουλου από αριστερά κεφαλιά του Ράπτη προς τα πίσω φεύγει κόρνερ.
14΄ Σουτ του Τόσκα από πλάγια δεξιά μέσα στην περιοχή έφυγε παράλληλα από την εστία.
16΄ Κόρνερ του Τόσκα κεφαλιά του Ράπτη έφυγε άουτ.
17΄ Σουτ του Τόσκα έξω από την περιοχή έδιωξε σε κόρνερ ο Ανδρεόπουλος.
23΄ Ο Καρβελάς κάνει προσποίηση και σουτάρει έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει πάνω από το δοκάρι.
29΄ Φάουλ του Κράνη έδιωξε με γροθιές ο Ανδρεόπουλος.
31΄ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Κράνη ο Ανδρεόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά σε νέο κόρνερ.
35΄ Σέντρα του Κράνη από δεξιά ο Καρβελάς δεν έπιασε καλά το σουτ και μάζεψε ο Ανδρεόπουλος.
38΄ Φάουλ του Τόσκα πέρασε ελάχιστα άουτ.
49΄ Πάσα του Τόσκα στον Κράνη που σουτάρει και αποκρούει ο Ανδρεόπουλος.
50΄ Ατομική ενέργεια του Κράνη από πλάγια δεξιά, μπαίνει στην περιοχή, πλασάρει και διώχνει με το πόδι ο Ανδρεόπουλος.
51΄ Γύρισμα του Ψυχογιού στο Μιχαλόπουλο που απέναντι από το Δημητρίου με προβολή στέλνει τη μπάλα άουτ.
59΄ Μακρινό σουτ του Καραγιάννη έφυγε άουτ.
60΄ Φάουλ του Φλέγγα κεφαλιά του Καλαβρουζιώτη έδιωξε ο Δημητρίου.
62΄ Φάουλ του Τόσκα κεφαλιά του Βαγγέλη Κοκώνη διώχνει ο Καλαβρουζιώτης με κεφαλιά.
62΄ Ο Καμμένος βγάζει τον Ψυχογιό απέναντι στο Δημητρίου, ο επιθετικός του Ναυπακτιακού δε σουτάρει καλά και η μπάλα φεύγει άουτ.
77΄ Φάουλ του Τόσκα τακουνάκι του Βαγγέλη Κοκώνη η μπάλα φεύγει πάνω από το δοκάρι.
83΄ Μακρινό σουτ του Καμμένου απέκρουσε ο Δημητρίου.
86΄ Φάουλ του Βρουσάι απέκρουσε ο Δημητρίου.
89΄ Ο Ανδρεόπουλος δε συγκρατεί τη μπάλα μέσα στην περιοχή, ο Κράνης από πλάγια δεξιά από τη γραμμή της περιοχής πλασάρει και διώχνει πάνω στη γραμμή ο Δημόπουλος.
92΄ Μακρινό σουτ του Τόσκα έφυγε άουτ.
94΄ Πάσα του Πιστιόλη ο Ψυχογιός βγαίνει απέναντι στο Δημητρίου, πλασάρει και ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων διώχνει.

ΝΕΟΣ ΘΕΡΜΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ (Γιώργος Γιάκος): Δημητρίου, Κοκώνης Κ., Βασιλάρης (74΄ Ψηφής), Ράπτης, Κοκώνης Ε., Τζαμαλής, Τόσκα, Καλοκαίρης, Αγγέλης (87΄ Μπρέσιακας), Κράνης, Καρβελάς.

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Δημήτρης Θεοδοσίου): Ανδρεόπουλος, Καζανάς, Καραγιάννης (76΄ λ.τ. Βρουσάι), Φλέγγας, Δημόπουλος, Καλαβρουζιώτης, Δημητρακόπουλος (64΄ Πιστιόλης), Θεοχάρης, Ψυχογιός, Μιχαλόπουλος (55΄ Καμμένος), Ανδριτσόπουλος.