Σάββατο 5 Ιανουαρίου 2013

Νίκη Βόλου - Παναιτωλικός 3-0

Με ένα ματς – φωτιά ξεκινάει τις υποχρεώσεις του για το 2013 ο Παναιτωλικός. Οι αγρινιώτες αντιμετωπίζουν  στο Βόλο την τοπική Νίκη έχοντας ως στόχο τη… νίκη που θα τους φέρει ακόμη πιο κοντά στις προνομιούχες θέσεις της ανόδου και παράλληλα θα κόψει τα φτερά της πολύ φιλόδοξου για φέτος αντιπάλου τους. Ο αγώνας στο Πανθεσσαλικό ξεκίνησε, μάλιστα ο πρώτος της νέας  χρονιάς για τη football League .
H γηπεδούχος  Nίκη Βόλου αγωνίζεταιμε τους Βούρα, Ψιάνο, Κοντοδήμο, Βέρτζο, Καρατζά, Ριζογιάννη, Πουρτουλίδη, Κυριάκο, Σκούφαλη, Φλίγκο και Τάντιτς.
Την ενδεκάδα του Παναιτωλικού αποτελούν οι: Τακίδης, Μπακάκης, Γκόλιας, Κούσας, Ακουάρο, Μπογκντάνοβιτς, Σφακιανάκης, Μύγας,  Φαβάλι, Πασάς και Καμαρά.
Οι κυριότερες φάσεις όπως μεταδίδονται από το flnews.gr:

6′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Φλίγκος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, δεν μπόρεσε να πασάρει στον Κυριάκο, σούταρε, η μπάλα κόντραρε και με εξουδετερωμένο τον Τακίδη, ο Πουρτουλίδης από κοντά άνοιξε το σκορ.
8′ Κεφαλιά του Πασά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Βούρα.
24′ καλή φάση για τη Νίκη. Ο Τάντιτς πάσαρε παράλληλα για τον Κυριάκο, του οποίου το σουτ κόντραρε, ενώ ίδια τύχη είχε και το σουτ του Ψιάνου
25′ κίτρινη κάρτα στον Κυριάκο της Νίκης Βόλου.
27′ ο Τάντιτς έβγαλε για τον Φλίγκο, που έκανε την κίνηση στη μικρή περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή, όπως θα ήθελε, με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει λίγο άουτ
28′ διαμαρτυρία του Φλίγκου για πέναλτι υπέρ του, χωρίς όμως ο Παπαπέτρου να συγκινηθεί
29′ κίτρινη στον Κούσα για φάουλ στον Φλίγκο
31′ άστοχο το ανάποδο ψαλίδι του Σκούφαλη
36′ κίτρινη κάρτα στον Ακουάρο
44′ πρώτη αλλαγή στο ματς για τον Παναιτωλικό. Ο Ακουάρο, που φλέρταρε έντονα με τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, έδωσε τη θέση του στον Ιωάννου
45+1 η Νίκη έκλεψε την μπάλα και πήγε να βγει στην κόντρα, αλλά ο διαιτητής Παπαπέτρου σφύριξε τη λήξη του α’ μέρους, που βρήκε νικήτρια τη Νίκη με 1-0 χάρη στο γκολ του Πουρτουλίδη από το 6′
B’ HMIXΡΟΝΟ

46′ δεύτερη αλλαγή για τον Παναιτωλικό, με τον νεοαποκτηθέντα Σίλβα Τζούνιορ να παίρνει τη θέση του Πασά
47′ μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τη βολίδα του Σίλβα Τζούνιορ να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Βούρα
56′ ο Σκούφαλης έβγαλε την κάθετη για τον Κυριάκο, που έβγαινε μόνος, αλλά ο τερματοφύλακας Τακίδης βγήκε έξω από την περιοχή και απομάκρυνε με τα πόδια. Όμως η μπάλα κόντραρε στον Κούσα και πήρε πορεία προς την εστία. Τελικά το απίθανο αυτογκόλ δε σημειώθηκε, καθώς η μπάλα πέρασε κόρνερ λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.
ΓΚΟΛ 2-0 61′ απίστευτο γκολ από τον Σκούφαλη με φοβερό διαγώνιο σουτ μετά από εκπληκτική προσπάθεια του Τάντιτς, που τράβηξε δύο παίκτες επάνω του και τροφοδότησε τον σκόρερ, που πέτυχε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα
62′ τρίτη αλλαγή του Παναιτωλικού με τον Κουτσοσπύρο να περνά στη θέση του Μπογκντάνοβιτς
64′ πρώτη αλλαγή για τη Νίκη με τον Τάντιτς να μπαίνει και τον Χατζή, που πραγματυοποιεί την πρώτη του εμφάνιση με τη Νίκη, να μπαίνει στο γήπεδο
71′ ΓΚΟΛ 3-0 ο Κυριάκος με ωραία λόμπα βγήκε τον Φλίγκο, που στο τετ-α-τετ με τον Τακίδη ανατράπηκε καθαρά από αντίπαλο γκολκήπερ. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Πουρτουλίδης, ξεγελώντας τον Τακίδη. Ο Τακίδης πήρε κίτρινη κάρτα για την παράβαση
73′ δεύτερη αλλαγή για τη Νίκη με τον σκόρερ του τρίτου τέρματος Πουρτουλίδη να αφήνει τη θέση του στον Σαμαρά

74′ πολύ κοντά στο 4-0 η Νίκη. Ο Κυριάκος έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και στο δεύτερο δοκάρι ο Σκούφαλης έπιασε το σουτ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Τακίδης
79′ το μακρινό φάουλ του Σίλβα Τζούνιορ μπλόκαρε ο Βούρας
81′ τρίτη αλλαγή για τη ΝίκηΟ Κυριάκος έδωσε τη θέση του ο Ουέλινγκτον
 90+2 ο διαιτητής Παπαπέτρου σφύριξε τη λήξη, που βρήκε τη Νίκη θριαμβεύτρια με 3-0 επί του Πανατωλικού. Τα γκολ της εντυπωσιακής ομάδας του Στέλιου Μανωλά σημείωσαν οι Πουρτουλίδης (6′, 71′ πεν. Πουρτουλίδης, 61′ Σκούφαλης). Οι δύο παίκτες βρήκαν δίχτυα για πρώτη φορά φέτος και έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα τους να πιάσει στην κορυφή τον Απόλλωνα Αθηνών. Αποθέωση στο τέλος από τους περίπου 2.000 φίλους της Νίκης για τους ποδοσφαιριστές, αλλά και για τον πρόεδρο Ανδρέα Πάτση με το σύνθημα “είναι τρελός ο πρόεδρος”